:

Vad betyder lgh 1102?

Innehållsförteckning:

 1. Vad betyder lgh 1102?
 2. Vad är Lägenhetsbeteckning bostadsrätt?
 3. Hur skriver man lägenhetsnummer?
 4. Hur anger man lägenhetsnummer?
 5. Vad betyder lägenhetsnummer 1101?
 6. Hur gör man en Lägenhetsförteckning?
 7. Vilken våning är 1001?
 8. Vad betyder lägenhetsnummer 1202?
 9. Vad betyder lägenhetsnummer 1301?
 10. Vad är mitt lägenhetsnummer?
 11. Hur ser ett lägenhetsnummer ut?
 12. Hur ska en Lägenhetsförteckning se ut?
 13. Vad ska finnas med i en Lägenhetsförteckning?
 14. Vilken våning är 1402?
 15. Vad betyder lägenhetsnummer 1001?

Vad betyder lgh 1102?

Lägenhetsnummer finns markerat ovanför din lägenhetsdörr i trapphuset.

Tvåsiffrigt lägenhetsnummer Lägenheterna i Bostadsrättsföreningen Häggen är numrerade från 1-68. Dessa nummer används inom föreningen men också ibland vid mäklarkontakter, bankkontakter och vid överlåtelser.

Vad är Lägenhetsbeteckning bostadsrätt?

I Sverige finns ett nationellt lägenhetsregister som Lantmäteriet ansvarar för och som används som ett underlag för forskning och bostadsplanering. Det är kommunernas ansvar att uppdatera registret och det är fastighetsägarnas ansvar att meddela korrekta uppgifter om lägenheterna till kommunen.

Alla lägenheter som delar entré ska ha ett lägenhetsnummer. Ett lägenhetsnummer består av fyra siffror som beskriver var i fastigheten lägenheten finns. De två första siffrorna anger våningsplanet. Entréplanet har siffran 10 och sedan numreras våningsplanen stigande med 11, 12, 13 och så vidare. Våningsplan under entréplanet numreras fallande med 09, 08, 07 och så vidare. De två sista siffrorna anger var på våningsplanet lägenheten är placerad. Numreringen utgår från trappan. Den första lägenheten till vänster om trappan får nummer 01 och sedan fortsätter numreringen medsols. En lägenhet som ligger på andra våningsplanet och som är den tredje lägenheten från trapphuset har alltså lägenhetsnummer 1203.

Hur skriver man lägenhetsnummer?

 • ^ ”Lägenhetsregistret upprättat i hela Sverige”. Fastighetsägarna Sverige. 4 november 2010. Arkiverad från originalet den 5 mars 2016. https://web.archive.org/web/20160305025732/http://www.fastighetsagarna.se/aktuellt-och-opinion/nyheter/nyheter-2010/lagenhetsregistret-upprattat-i-hela-sverige.
 • ^ https://www.lantmateriet.se/globalassets/fastigheter/fastighetsinformation/instruktioner_lagenhetsnumrering.pdf Lantmäteriet: Instruktioner för lägenhetsnumrering, Version 1.1 2014‐03‐03 (läst 2023-06-08)
 • Hur anger man lägenhetsnummer?

 • ^ ”Lägenhetsregistret upprättat i hela Sverige”. Fastighetsägarna Sverige. 4 november 2010. Arkiverad från originalet den 5 mars 2016. https://web.archive.org/web/20160305025732/http://www.fastighetsagarna.se/aktuellt-och-opinion/nyheter/nyheter-2010/lagenhetsregistret-upprattat-i-hela-sverige.
 • ^ https://www.lantmateriet.se/globalassets/fastigheter/fastighetsinformation/instruktioner_lagenhetsnumrering.pdf Lantmäteriet: Instruktioner för lägenhetsnumrering, Version 1.1 2014‐03‐03 (läst 2023-06-08)
 • Vad betyder lägenhetsnummer 1101?

  De två siffriga nr ( t.ex 01 ) är för bostadrättsföreningens och HSBs lägenhetsregister.Detta nr finner du på lägenhetens ytterdörrs karm.

  Det är detta nummer du uppger vid alla kontakter med HSB, både internt i Båtyxan och mot HSB Malmö.

  Hur gör man en Lägenhetsförteckning?

  Lägenhetsförteckningar måste finnas hos alla bostadsrättsföreningar. Förteckningen syftar till att klargöra flera olika aspekter av bostadsrätten, nedan finner du de viktigaste punkterna i registret.

 • Ägarens namn. I alla lägenhetsförteckningar ska det anges vem som äger lägenheten.
 • Bostadsrättens boyta & rum. Det ska alltid finnas information om ytan som hör till bostaden samt hur den är disponerad.
 • Vilken våning är 1001?

  Föreningens lägenheter är numrerade från 1-28. Ursprungligen fanns 26 lägenheter där de första 16 var lägenheterna på Scheelegatan. När vindslägenheterna byggdes till fick de numren 27 och 28.

  Myndigheterna har därefter beslutat att varje lägenhet ska ha ett officiellt nummer så att det finns en officiell registrering om vem som bor var. Detta system är tillämpat på fastigheten så att den andra siffran anger våningsplan (0 är nedre botten och 1 motsvarar 1 trappa osv.). Den sista siffran anger vilken dörr som är entrédörr på respektive våningsplan till lägenheten. Dörrarna räknas från vänster när man går uppåt i trapphuset. Lägenheten får då numret efter i vilken ordning entrédörren återfinns bland våningsplanets alla dörrar.

  Vad betyder lägenhetsnummer 1202?

  Lantmäteriets lägenhetsnummer I enlighet med en ny bestämmelse samlar nu Lantmäteriet in uppgifter från alla ägare till flerbostadshus. Uppgifterna skall innehålla bla, lägenhetsstorlek, antal rum mm. Lägenheterna får också ett fyrsiffrigt nummer enligt en fastställd register-standard.

  Registret infördes 2009 och omfattar alla bostäder i Sverige. Lägenhetsnumret är 4-siffrigt. Numret 1301 t.ex., betyder att lägenheten ligger på plan 3 och är nummer 1 räknat från vänster till höger när man kommer in genom dörren från trapphuset.

  Vad betyder lägenhetsnummer 1301?

  BRF Inspektören: Lägenhets nummer <-> LM nummer

  Lägenhets nummer är unikt inom föreningen och står på en liten bricka på lägenhetsdörren uppe i högra kanten. BRF Inspektören har 73 lägenheter därmed är numreringen från 1 till 73. Numreringen börjar på Plommongatan 23 och slutar på Plommongatan 1.

  Vad är mitt lägenhetsnummer?

  I de fall där det finns fler än en bostad med samma adress, exempelvis i flerbostadshus, har varje bostad fått ett eget nummer enligt en standard som anges i förordningen om lägenhetsregister och i Lantmäteriets föreskrifter om lägenhetsregister. Numret anger var i byggnaden lägenheten finns.

  Hur ser ett lägenhetsnummer ut?

  I de fall där det finns fler än en bostad med samma adress, exempelvis i flerbostadshus, har varje bostad fått ett eget nummer enligt en standard som anges i förordningen om lägenhetsregister och i Lantmäteriets föreskrifter om lägenhetsregister. Numret anger var i byggnaden lägenheten finns.

  Hur ska en Lägenhetsförteckning se ut?

  Styrelsen i bostadsrättsföreningen måste föra lägenhetsförteckning.Bostadsrättshavare har rätt att få utdrag ur lägenhetsförteckningen beträffande sin bostadsrätt. Lägenhetsförteckningen administreras av Valvet förvaltning AB till vilken bostadsrättshavaren skall vända sig för att få ett utdrag ur lägenhetsförteckningen.

  Utdraget ska ange: 1. lägenhetens beteckning, belägenhet, rumsantal och övriga utrymmen2. dagen för Bolagsverkets registrering av den ekonomiska plan som ligger till grund för upplåtelsen3. bostadsrättshavarens namn4. insatsen för bostadsrätten5. vad som finns antecknat rörande pantsättning av bostadsrätten, samt 6. datum för utfärdandet

  Vad ska finnas med i en Lägenhetsförteckning?

  Lägenhetsförteckningar måste finnas hos alla bostadsrättsföreningar. Förteckningen syftar till att klargöra flera olika aspekter av bostadsrätten, nedan finner du de viktigaste punkterna i registret.

 • Ägarens namn. I alla lägenhetsförteckningar ska det anges vem som äger lägenheten.
 • Bostadsrättens boyta & rum. Det ska alltid finnas information om ytan som hör till bostaden samt hur den är disponerad.
 • Vilken våning är 1402?

  Modern och smart planerad gavellägenhet med fransk balkong och fönster i två väderstreck. Tack vare kökets genomtänkta placering skapas yta i vardagsrummet för både soffgruppen och ett generöst matsalsbord. Här erbjuds ett boende med högklassig standard i form av Marbodalkök som är utrustat med induktionshäll, bänkskiva i stenkomposit, ugn, köksfläkt, diskmaskin och kyl/frys. Väggarna är klassiskt vitmålade och golvet utgörs av en vitbetsad enstavsparkett i ask. Badrummet med infällda spotlights är kaklat i vitt i kombination med en elegant beige klinker. Övrig badrumsutrustning utgörs av en kombinerad tvättmaskin/torktumlare, wc, dusch och en tvättställskommod. Bostaden har genomgående golvvärme vilket förutom komfort ger möjlighet till lättmöblerade ytor. Juridisk person kan godkännas! På föreningens gemensamma takterrass kommer du kunna njuta av eftermiddags och kvällssolen samtidigt som du äter och umgås med nära och kära. Förutom takterrassen kommer föreningen även erbjuda en verkstad, ett stort cykelrum, cykelställ på gården, lån av en gemensam el-lådcykeln samt elbilspool. Till alla bostäder hör nyttjanderätten till ett källarförråd. Nära till allt. Så kan man sammanfatta Cederhusens geografiska läge. Hagaparken, ett stenkast bort, är ett paradis för promenader, jogging, cykelturer, paddling, tennis, picknick, brännboll eller en stund för dig själv med en bok i gröngräset. Nya Norra Stationsparken blir ett grönskande stråk med mycket lekytor, vattenspeglar och ett mysigt café vid klocktornet. City ligger på promenadavstånd och tunnelbanans nya gula linje, som håller på att byggas, kommer att stanna nästan utanför din dörr. Bussar, flygbussar och citybanan hittar du runt hörnet. I Hagastaden växer nu många restauranger, kaféer och flera mataffärer fram. Eller gå några steg till och ät en oförglömlig middag på någon av Vasastans två Michelin-krogar. För den kulturintresserade är det bara någon minuts promenad till Stockholms hetaste galleriområde, Stockholm Gallery District. I Hagastaden finns också flera gym och ett har till och med en löparbana på taket. För den bilburne byggs ett stort garage under Norra Stations parken för smidig parkering. Sammanfattningsvis ett oslagbart läge att bo på i underbara Hagastaden!

  2

  Vad betyder lägenhetsnummer 1001?

  De två siffriga nr ( t.ex 01 ) är för bostadrättsföreningens och HSBs lägenhetsregister.Detta nr finner du på lägenhetens ytterdörrs karm.

  Det är detta nummer du uppger vid alla kontakter med HSB, både internt i Båtyxan och mot HSB Malmö.