:

När kan en bostadsrättsförening neka uthyrning i andra hand?

Innehållsförteckning:

 1. När kan en bostadsrättsförening neka uthyrning i andra hand?
 2. Hur mycket får jag ta ut i hyra för min bostadsrätt?
 3. Får föreningen ta ut avgift för andrahandsuthyrning?
 4. Vad är giltiga skäl för andrahandsuthyrning?
 5. Hur räknar man ut skälig hyra?
 6. Hur räknar man ut den nya hyran?
 7. Hur länge kan man hyra ut en bostadsrätt i andra hand?
 8. Hur mycket får en bostadsrättsförening höja hyran?
 9. Hur mycket får man lägga på hyran vid andrahandsuthyrning?
 10. Kan en hyresvärd förbjuda andrahandsuthyrning?
 11. Hur mycket höjs hyran med 2023?
 12. Kan Brf säga nej till andra hand?
 13. Får fastighetsägaren höja hyran hur mycket han vill?
 14. Kan man bli av med lägenhet om man äger bostadsrätt?
 15. Kan man köpa en bostadsrätt för att hyra ut?

När kan en bostadsrättsförening neka uthyrning i andra hand?

Reglerna för uthyrning av bostadsrätter är reglerat i bostadsrättsföreningens stadgar och i Bostadsrättslagen. Står det i bostadsrättsföreningens stadgar att uthyrningen måste godkännas av styrelsen, vilket det vanligtvis gör, krävs det att styrelsen godkänner din uthyrning.

Om styrelsen nekar din uthyrning kan du ändå ha rätt att hyra ut. Du kan få hjälp av Hyresnämnden att få din uthyrning godkänd. För att du skall ha rätten på din sida krävs det att du kan uppvisa giltiga skäl för uthyrningen.

Alla skäl är inte godtagbara. Att exempelvis köpa en bostadsrätt med avsikten att bara hyra ut den godtas oftast inte av varken bostadsrättsföreningen eller hyresnämnden.

Att bestämma vilken hyra du kan ta ut för uthyrning av bostadsrätt är inte det enklaste. Du måste ta hänsyn till vad som räknas som en en skälig hyra för din bostadsrätt. Om du tar ut en oskälig hyra kan hyresgästen gå via Hyresnämnden och begära att hyran sänks.

Se hur mycket du kan ta ut i hyra för en bostadsrätt

Med kalkylatorn nedan kan du räkna ut vad som är en skälig hyra för din bostadsrätt. Du väljer helt enkelt alternativet ”Bostadsrätt” och fyller sedan i uppgifterna i fälten.

Var du ska annonsera att du hyr ut din bostadsrätt är helt upp till dig. Många lägger upp annonsen på Blocket.se, andra i den lokala tidningen, och den senaste tiden har det blivit allt vanligare att lägga upp en annons på Facebook.

Om du lägger upp din annons på Facebook kan det vara bra att göra inlägget delbart, så att dina vänner kan dela annonsen med sina vänner. Oavsett var du lägger upp annonsen bör du ta del av våra tips på hur du skriver en bostadsannons och hittar rätt hyresgäst.

Hur mycket får jag ta ut i hyra för min bostadsrätt?

Funderar du på att hyra ut din lägenhet i andrahand? En viktig del av uthyrningen är att sätta rätt hyra, men vilken hyra som är rimlig att ta ut beror bland annat på om det är en hyres- eller bostadsrätt du hyr ut. Här får du reda på allt du behöver veta för att sätta rätt hyra

Du som hyr ut din lägenhet i andra hand kan inte helt själv bestämma vad du sätter för pris på andrahandshyran. Oavsett om det är en hyresrätt eller en bostadsrätt så måste hyran vara skälig. Vad det innebär räknar man ut på lite olika sätt.

Får föreningen ta ut avgift för andrahandsuthyrning?

Om hyresvärden inte går med på att du hyr ut din lägenhet i andra hand, kan du söka tillstånd för andrahandsuthyrning hos hyresnämnden. Det är bara du som vill hyra ut som kan ansöka hos hyresnämnden.

Du kan skriva en ansökan eller använda blankett HN1, Ansökan till hyres- och arrendenämnden, via länken nedan.

 • Du måste ha beaktansvärda skäl för att hyra ut. Det kan till exempel vara att du tillfälligt inte kan använda lägenheten själv på grund av sjukdom, arbete eller studier på annan ort eller provsamboende.
 • Den som hyr i andra hand är en skötsam person.
 • Hyran får inte överstiga skälig hyra enligt 12 kap. 55 § fjärde stycket jordabalken.

För att hyra ut en bostadsrätt gäller andra regler.

Vad är giltiga skäl för andrahandsuthyrning?

Om hyresvärden inte går med på att du hyr ut din lägenhet i andra hand, kan du söka tillstånd för andrahandsuthyrning hos hyresnämnden. Det är bara du som vill hyra ut som kan ansöka hos hyresnämnden.

Du kan skriva en ansökan eller använda blankett HN1, Ansökan till hyres- och arrendenämnden, via länken nedan.

 • Du måste ha beaktansvärda skäl för att hyra ut. Det kan till exempel vara att du tillfälligt inte kan använda lägenheten själv på grund av sjukdom, arbete eller studier på annan ort eller provsamboende.
 • Den som hyr i andra hand är en skötsam person.
 • Hyran får inte överstiga skälig hyra enligt 12 kap. 55 § fjärde stycket jordabalken.

För att hyra ut en bostadsrätt gäller andra regler.

Hur räknar man ut skälig hyra?

Länger ner i artikeln kan du läsa om hur skälig hyra beräknas för respektive bostadstyp samt vilka regler som gäller. Med denna kalkylator kan du räkna ut skälig hyra för bostadsrätt, hus och hyresrätt.

Kalkylatorn räknar med Riksbankens referensränta + 2 procentenheter. Just nu räknar kalkylatorn alltså med 5,50 % i avkastningsränta.

Med denna kalkylator kan du räkna ut en skälig hyra för en bostadsrätt eller ett hus. Med Ekonomifokus egna kalkylator kan du räkna ut en skälig hyra för en hyresrätt.

Hur räknar man ut den nya hyran?

Mattecentrum och våra samarbets­partners sparar information på din enhet för att kunna erbjuda anpassad funktionalitet, samla in besöks­statistik och möjliggöra personaliserad marknads­föring. Du väljer vilka typer av cookies som du accepterar utöver de nödvändiga som behövs för att webbplatsen ska fungera.

Besöksstatistik Marknadsföring

Hur länge kan man hyra ut en bostadsrätt i andra hand?

Om hyresvärden inte går med på att du hyr ut din lägenhet i andra hand, kan du söka tillstånd för andrahandsuthyrning hos hyresnämnden. Det är bara du som vill hyra ut som kan ansöka hos hyresnämnden.

Du kan skriva en ansökan eller använda blankett HN1, Ansökan till hyres- och arrendenämnden, via länken nedan.

Hur mycket får en bostadsrättsförening höja hyran?

Vad som ingår i månadsavgiften skiljer sig från förening till förening. I vissa bostadsrättsföreningar ingår till exempel värme och vattenförbrukning i månadsavgiften, i andra får man bekosta sin uppvärmning och förbrukning själv.

Exempel 1:Kalle köper en lägenhet i Brf Snipan. Han betalar en månadsavgift på 5 000 kr/mån. I den avgiften ingår allt utan hushålls-el och parkeringsplats. Kalle måste alltså betala en el-räkning och en kostnad för parkeringsplatsen varje månad utöver månadsavgiften som han betalar till föreningen.

I brf Snipan ingår alltså värme, vattenförbrukning osv i avgiften.

Föreningen har kostnader för underhåll av föreningens fastighet, förvaltning av föreningen och oftast även räntekostnader för föreningens lån. Alla dessa kostnader skall täckas av månadsavgifterna från bostadsrättsinnehavarna.

 • Föreningens räntekostnader
 • Underhåll av föreningens fastighet
 • Förvaltningen av föreningen

Om avgifterna inte täcker kostnaderna måste föreningen höja avgifterna. Planerar du att köpa en bostadsrätt är det viktigt att du undersöker föreningens ekonomi för att se om föreningen kommer bli tvungen att höja avgifterna framöver. Om du inte är duktig på sådant själv rekommenderar vi att du tar hjälp av någon som kan.

Hur mycket får man lägga på hyran vid andrahandsuthyrning?

När du hyr en bostadsrätt eller villa i andrahand kan en annan lag gälla än när du hyr en hyresrätt i andrahand. Vad som är en rimlig andrahandshyra skiljer sig också åt beroende på vilket boende du har. Här förklarar vi hur reglerna ser ut när uthyrningen inte gäller en hyresrätt.

Hur hyran sätts beror på om du hyr en hyresrätt eller en bostadsrätt i andra hand. Hur mycket får man ta i hyra? Jo, den som hyr ut en hyreslägenhet får ta ut en skälig hyra, i princip bara samma hyra som den själv betalar för lägenheten. Om lägenheten är möblerad kan en mindre summa för möblerna läggas på, max 15% av hyran.

Kan en hyresvärd förbjuda andrahandsuthyrning?

Fråga:

Är det lagligt om en hyresvärd förbjuder generellt sub uthyrning? Bakgrund enligt honom är Andrahandsuthyrningen samtidigt inte omfattande försäkringsskydd vid skada.

Hur mycket höjs hyran med 2023?

Hittills har Fastighetsägarna gått ut med att de vill höja hyrorna med 12 % i Stockholm och Göteborg. Det är en helt orimlig höjning. När vi nu sätter oss ner och börjar hyresförhandla kommer vi göra allt vi kan för att det inte ska bli några 12 % hyreshöjningar för Sveriges hyresgäster. Det är inte hyresgästerna som ska behöva betala hela hyresnotan. Och att chockhöja hyror är inte lösningen. Vad som däremot är lösningen är att hålla hyrorna på en balanserad och bra nivå, det tjänar både hyresvärdarna och hyresgästerna på.

Ett av Hyresgästföreningen främsta uppdrag är att förhandla hyran för Sveriges hyresgäster. Vill du också vara med och påverka din och andras hyra? Då borde du bli medlem.

Kan Brf säga nej till andra hand?

Hittills har Fastighetsägarna gått ut med att de vill höja hyrorna med 12 % i Stockholm och Göteborg. Det är en helt orimlig höjning. När vi nu sätter oss ner och börjar hyresförhandla kommer vi göra allt vi kan för att det inte ska bli några 12 % hyreshöjningar för Sveriges hyresgäster. Det är inte hyresgästerna som ska behöva betala hela hyresnotan. Och att chockhöja hyror är inte lösningen. Vad som däremot är lösningen är att hålla hyrorna på en balanserad och bra nivå, det tjänar både hyresvärdarna och hyresgästerna på.

Ett av Hyresgästföreningen främsta uppdrag är att förhandla hyran för Sveriges hyresgäster. Vill du också vara med och påverka din och andras hyra? Då borde du bli medlem.

Får fastighetsägaren höja hyran hur mycket han vill?

Hej och tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!

Regler kring hyra finns i Jordabalken (JB).

Kan man bli av med lägenhet om man äger bostadsrätt?

Låt oss säga att du vill fortsätta hyra en lägenhet. Men du vill också köpa en mindre lägenhet, en bostadsrätt. Tanken kan vara att du och en partner vid senare tillfälle ska flytta till bostadsrätten eller kanske att ett barn ska kunna använda den under studietiden.

Det kan finnas så många olika skäl till varför ni vill ha en lägenhet till. De här skälen får betydelse, för bostadsrättsföreningar har också regler för hur man kan äga och använda en lägenhet i föreningen.

Kan man köpa en bostadsrätt för att hyra ut?

Nu rapporteras det om i media att nyproducerade lägenheter säljs med argumentet att man kan hyra ut sin lägenhet utan att behöva godkännande från föreningen. Exempel tas bland annat upp i Hässelby (http://www.stockholmdirekt.se/nyheter/nya-saljknepet-hyr-ut-din-lagenhet-fritt-i-andrahand/repqkC!W76k1cCd9JtQdn@AUCBvYA/), men har funnits tidigare i annonser för bostadsrätter då det ofta upplevs som något positivt från en potentiell köpare. Det här innebär dock att man som bostadsrättsinnehavare har fortsatt fullt ansvar gentemot föreningen för betalning av avgift och för hyresgästens skötsamhet om man hyr ut sin lägenhet.

I ett internationellt perspektiv så är Sverige unikt vad gäller köp av lägenheter och vilka rättigheter man har som lägenhetsinnehavare att få hyra ut sin lägenhet. I Sverige köper man bara rätten att få nyttja sin lägenhet, därav namnet bostadsrätt, men i de allra flesta länder så köper man den faktiska lägenheten. På samma sätt så skiljer det sig så att när man har köpt en lägenhet så har man oftast rätten att själv få bestämma om sin uthyrning. Dock så kvarstår ansvaret gentemot grannar i skötsamhet osv.