:

Hur mycket kan jag ta i hyra för mitt hus?

Innehållsförteckning:

 1. Hur mycket kan jag ta i hyra för mitt hus?
 2. Vad kan man hyra ut en villa för?
 3. Vad är en rimlig månadshyra?
 4. Vad gäller när man hyr privat?
 5. Hur räknar man ut skälig hyra?
 6. Vad är en normal hyra?
 7. Måste man betala skatt om man hyr ut ett hus?
 8. Hur mycket ligger en normal hyra på?
 9. Måste jag skatta om jag hyr ut mitt hus?
 10. Hur mycket får man ta ut i hyra utan att skatta?
 11. Hur mycket hyra är rimligt?
 12. Hur hög hyra är rimligt?
 13. Hur mycket får man hyra ut för utan att skatta?
 14. Vad ska man tänka på när man hyr ut ett hus?
 15. Vad betalar folk i hyra?

Hur mycket kan jag ta i hyra för mitt hus?

Det är relativt enkelt att idag ta ut en ganska hög hyra när man äger en bostadsrätt eller ett hus. Den regeln infördes 2013. Att det går att ta ut en hög hyra innebär dock inte att det är fri hyressättning utan vid uthyrning av hus, radhus, bostadsrätt etc. ska det liksom för hyresrätt vara en skälig hyra. Hyran du sätter får inte överstiga summan av de kostnader som du som innehavare har för kapital och drift. Gör den det riskerar du att bli återbetalningsskyldig. Detta är reglerat i privatuthyrningslagen.

Din kapitalkostnad är den årliga avkastningsräntan på bostadens marknadsvärde. Den ligger normalt sett på två procentenheter över Riksbankens satta referensränta. Är referensräntan exempelvis på 2 % är avkastningsräntan 4 %. Den ska du räkna med även om du inte har några lån på bostaden.

Din driftskostnad är de kostnader som bostadsinnehavare har för avgifter till föreningen (botadsrätt eller radhus), elavtal, vatten, parkering, förråd etc. Till driften går också att lägga till slitage för ute- och innemöbler i viss mån.

Vad kan man hyra ut en villa för?

Din personliga guide i hyresdjungeln. Här kan du läsa och bli uppdaterad om det senaste inom andra hand. Vi informerar om allt från lagar och regler till spännande reportage och nyheter – allt du behöver veta om andrahandsmarknaden på ett och samma ställe!

Hyresvärdar

Vad är en rimlig månadshyra?

 • Hyran måste vara skälig och inte avvika för mycket mot liknande lägenheter i samma område som också hyrs ut i första hand.  

 • Det är okej att hyran avviker med cirka 4–5 procent jämfört med en likvärdig lägenhet. 

 • Om du anser att din hyra är för hög är det bra att i första hand informera hyresvärden om det. Skulle ni inte vara överens om hyran kan du vända dig till Hyresnämnden för att få en prövning av frågan.

Vad gäller när man hyr privat?

- Villaägarna har länge arbetat för att göra avdragen större och enklare att förstå. Dels för att underlätta för våra medlemmar, dels för att vi är övertygade om att med ett generöst regelverk för uthyrning av privatbostäder kan husägarna bidra till att lindra den bostadsbrist som råder för ungdomar, framför allt i storstäderna. Att hyra ett rum i en villa kan vara en bra lösning för studenter eller unga personer som fått sitt första arbete i storstaden säger förbundsjurist Anneli  Cederschiöld.

Du kan hyra ut hela eller delar av ditt hus skattefritt för hyresintäkter upp till 40 000 kronor årligen. Dessutom får du som hyr ut dra av 20 procent av hyresintäkten. De två avdragen får dock aldrig överstiga själva hyresintäkten.

För dig som hyr ut en inredd källare eller någon annan del av ditt hus till en hyresgäst för 4 000 kronor per månad hela året, blir det totala tillåtna avdraget 49 600 kronor. Det är mer än hela hyresintäkten, som uppgår till 48 000 kronor. Hela hyresintäkten blir därför helt skattefri. Vid ett överskott är skatten 30 procent.

Hur räknar man ut skälig hyra?

Låt oss först reda ut begreppen kring uthyrning. I dagligt tal används begreppet andrahandsuthyrning för alla typer av situationer där vi hyr ut en bostad som vi äger. Men om du äger en bostadsrätt, villa eller fritidshus som du hyr ut till en hyresgäst är det juridiskt sett inte en andrahandsuthyrning, utan en förstahandsuthyrning. En andrahandsuthyrning blir det först när du som förstahandshyresgäst hyr ut bostaden till någon annan. Här är tre exempel:

 • Du hyr ut din bostadsrätt – uthyrning av egenägd bostad
 • Din hyresgäst hyr ut din bostadsrätt – andrahandsuthyrning av bostadsrätt
 • Du hyr ut din hyreslägenhet – andrahandsuthyrning

I guiden använder vi oss av uttrycket andrahandsuthyrning som ett samlat begrepp men fokus ligger på uthyrning av bostadsrätt.

Vad är en normal hyra?

Hyran för en lägenhet på 70 kvm i Sverige är i genomsnitt 7 222 kronor.

Högst är hyresläget i storstadsregionerna. Men genomsnittshyran i en kommun påverkas också av hur gamla hyreshusen är. Kommuner som inte byggt så mycket nytt på senare år har låga genomsnittshyror.

Medelhyran i Bjurholm är till exempel mindre än hälften av den i Täby. För en 70 kvm stor lägenhet i Bjurholm var månadshyran i snitt 4 311 kronor, att jämföra med 10 751 kr/mån i Täby. 

Måste man betala skatt om man hyr ut ett hus?

För dig som hyr ut privat finns det många förmånliga skatteavdrag att göra. Så länge det handlar om uthyrning av privatbostad så beskattar du hyran under inkomstslaget kapital. Du får göra flera bra skatteavdrag här, vilket är en av anledningarna till att så många vill hyra ut bostäder.

Till att börja med så får du göra ett avdrag på 20% av din hyresintäkt. Om du det är en lägenhet eller bostadsrätt som hyrs ut får du göra det här avdraget med kostnaden du har för den uthyrda delen, vilket man bör tänka på.

Men det är inte allt. Du får också ett grundavdrag på 40 000 kronor. Det här får du göra på hela din totala hyresinkomst under förutsättningen att du hyr ut till någon utomstående.

Om du hyr ut en del av din egen bostad så är däremot inte skattereglerna lika generösa. Du får inte dra av 20% på hyresintäkten och du har inte heller det fasta grundavdraget på 40 000 kronor. Det betyder dock inte att du inte får göra några avdrag alls.

Det här kan bli lite klurigt eftersom mycket kommer att handla om hur mycket av din bostad som du faktiskt hyr ut. Något som också kan påverka här är hur mycket av bostaden som anses vara delat. Det är därför otroligt viktigt att du kollar vad som gäller exakt för dig. Men hyr man bara ut ett vanligt rum så är det enkla regler och man får sällan göra de generösa avdragen som man får göra när man exempelvis hyr ut en hel bostad.

Du får dra av för de merkostnader som dyker upp på grund av din uthyrning. Så om du får extra kostnader kopplat till att du hyr ut exempelvis ett rum i din bostad, finns det fortfarande en del avdrag att göra. Du ska precis som annars deklarera din hyresinkomst som en kapitalinkomst, under förutsättningen att din hyra är marknadsmässig.

Hur mycket ligger en normal hyra på?

 • Hyran måste vara skälig och inte avvika för mycket mot liknande lägenheter i samma område som också hyrs ut i första hand.  

 • Det är okej att hyran avviker med cirka 4–5 procent jämfört med en likvärdig lägenhet. 

 • Om du anser att din hyra är för hög är det bra att i första hand informera hyresvärden om det. Skulle ni inte vara överens om hyran kan du vända dig till Hyresnämnden för att få en prövning av frågan.

Måste jag skatta om jag hyr ut mitt hus?

Om du hyr ut din bostad skall du ta upp hyresintäkterna i din deklaration och betala skatt på en del av dem. I denna artikel går vi igenom hur man räknar ut sin skatt och erbjuder enkla kalkylatorer som räknar ut skatten åt dig.

Hur mycket får man ta ut i hyra utan att skatta?

För dig som hyr ut privat finns det många förmånliga skatteavdrag att göra. Så länge det handlar om uthyrning av privatbostad så beskattar du hyran under inkomstslaget kapital. Du får göra flera bra skatteavdrag här, vilket är en av anledningarna till att så många vill hyra ut bostäder.

Till att börja med så får du göra ett avdrag på 20% av din hyresintäkt. Om du det är en lägenhet eller bostadsrätt som hyrs ut får du göra det här avdraget med kostnaden du har för den uthyrda delen, vilket man bör tänka på.

Men det är inte allt. Du får också ett grundavdrag på 40 000 kronor. Det här får du göra på hela din totala hyresinkomst under förutsättningen att du hyr ut till någon utomstående.

Om du hyr ut en del av din egen bostad så är däremot inte skattereglerna lika generösa. Du får inte dra av 20% på hyresintäkten och du har inte heller det fasta grundavdraget på 40 000 kronor. Det betyder dock inte att du inte får göra några avdrag alls.

Det här kan bli lite klurigt eftersom mycket kommer att handla om hur mycket av din bostad som du faktiskt hyr ut. Något som också kan påverka här är hur mycket av bostaden som anses vara delat. Det är därför otroligt viktigt att du kollar vad som gäller exakt för dig. Men hyr man bara ut ett vanligt rum så är det enkla regler och man får sällan göra de generösa avdragen som man får göra när man exempelvis hyr ut en hel bostad.

Du får dra av för de merkostnader som dyker upp på grund av din uthyrning. Så om du får extra kostnader kopplat till att du hyr ut exempelvis ett rum i din bostad, finns det fortfarande en del avdrag att göra. Du ska precis som annars deklarera din hyresinkomst som en kapitalinkomst, under förutsättningen att din hyra är marknadsmässig.

Hur mycket hyra är rimligt?

När du hyr en bostad är det viktigt att du betalar en skälig hyra. Men vad är egentligen en skälig hyra? I det här avsnittet kommer vi att förklara vad som menas med skälig hyra och vilka faktorer som påverkar den.

Hur hög hyra är rimligt?

Enligt många experter är det rekommenderat att högst spendera 30 procent av din månadsinkomst på bostadsrelaterade utgifter, inklusive hyra och driftkostnader. Närmare bestämt bör din hyra inte överstiga 30 procent av din månadsinkomst och helst ligga en bra bit under. Detta innebär att om du tjänar 25 000 kronor i månaden att du inte ska betala mer än 7500 kronor i bostadsrelaterade utgifter. En vidareutveckling av denna rekommendation är budgeteringsmodellen 50/30/20 – där du spenderar 50 procent av inkomsten på bostadsrelaterade utgifter, livsmedel, transport och andra grundläggande utgifter. 30 procent kan du spendera på nöje och underhållning. Resterande 20 procent används för att betala lån och pensionsspara.

Hur mycket får man hyra ut för utan att skatta?

- Villaägarna har länge arbetat för att göra avdragen större och enklare att förstå. Dels för att underlätta för våra medlemmar, dels för att vi är övertygade om att med ett generöst regelverk för uthyrning av privatbostäder kan husägarna bidra till att lindra den bostadsbrist som råder för ungdomar, framför allt i storstäderna. Att hyra ett rum i en villa kan vara en bra lösning för studenter eller unga personer som fått sitt första arbete i storstaden säger förbundsjurist Anneli  Cederschiöld.

Du kan hyra ut hela eller delar av ditt hus skattefritt för hyresintäkter upp till 40 000 kronor årligen. Dessutom får du som hyr ut dra av 20 procent av hyresintäkten. De två avdragen får dock aldrig överstiga själva hyresintäkten.

För dig som hyr ut en inredd källare eller någon annan del av ditt hus till en hyresgäst för 4 000 kronor per månad hela året, blir det totala tillåtna avdraget 49 600 kronor. Det är mer än hela hyresintäkten, som uppgår till 48 000 kronor. Hela hyresintäkten blir därför helt skattefri. Vid ett överskott är skatten 30 procent.

Vad ska man tänka på när man hyr ut ett hus?

- Villaägarna har länge arbetat för att göra avdragen större och enklare att förstå. Dels för att underlätta för våra medlemmar, dels för att vi är övertygade om att med ett generöst regelverk för uthyrning av privatbostäder kan husägarna bidra till att lindra den bostadsbrist som råder för ungdomar, framför allt i storstäderna. Att hyra ett rum i en villa kan vara en bra lösning för studenter eller unga personer som fått sitt första arbete i storstaden säger förbundsjurist Anneli  Cederschiöld.

Du kan hyra ut hela eller delar av ditt hus skattefritt för hyresintäkter upp till 40 000 kronor årligen. Dessutom får du som hyr ut dra av 20 procent av hyresintäkten. De två avdragen får dock aldrig överstiga själva hyresintäkten.

För dig som hyr ut en inredd källare eller någon annan del av ditt hus till en hyresgäst för 4 000 kronor per månad hela året, blir det totala tillåtna avdraget 49 600 kronor. Det är mer än hela hyresintäkten, som uppgår till 48 000 kronor. Hela hyresintäkten blir därför helt skattefri. Vid ett överskott är skatten 30 procent.

Vad betalar folk i hyra?

Boendeformen kan anses fördelaktig på många sätt. Man kan sammanfatta de med att det är bekymmersfritt att bo i en hyresrätt.

 • Inget krav på kontantinsats. Du behöver inte spara ihop till någon stor kontantinsats. Det mesta som kan begäras är en deposition. Vanligtvis ligger denna på 1-2 månadshyror.
 • Ingen ekonomisk risk. Du kommer aldrig behöva investera pengar i en hyresrätt och därmed kan du inte heller förlora några pengar.
 • Relativt stabil hyra. Hyrorna brukar vanligtvis vara ganska stabila och stora höjningar är ovanliga. Större höjningar av hyran kan ibland ske vid större renoveringar.
 • Hjälp med reparation. Om något som tillhör hyresrätten går sönder kan du få hjälp av hyresvärden.
 • Hyresvärden bekostar renoveringar. Om något är slitet och behöver bytas eller renoveras är det hyresvärden som bekostar det.
 • Enkelt. Du behöver inte ta hänsyn till bostadsbubblor och marknaden när du ska flytta ut. Utflyttningsprocessen är vanligtvis snabbare och smidigare än exempelvis i bostadsrätter.
 • Möjlighet till byte. Du har rätt att byta bostad om den nya bostaden ägs av samma hyresvärd.
 • Bekymmersfritt. Eftersom hyresvärden står för all risk behöver du inte oroa dig för oväntade överraskningar så som fuktskador i badrummet eller liknande.

Trots att bo i en hyresrätt är bekymmersfritt, finns ändå vissa begränsningar och nackdelar med bostadstypen.

 • Begränsade renoveringsmöjligheter. Du får ofta byta tapeter eller måla om, men får sällan göra större ingrepp i bostaden.
 • Värdeökning av fastigheten. Den värdeökning av fastigheten som sker under tiden du bor där går till hyresvärden och inte till dig.
 • Hyresvärden tjänar pengar på dig. När du hyr en hyresrätt så tjänar hyresvärden pengar på dig. Din och andras hyror bidrar till att betala underhåll och drift för fastigheten men även till den vinst som hyresvärden gör. Äger du ditt eget hus eller bostadsrätt finns det ingen part som skall tjäna pengar på ditt boende. Du slipper betala vinstmarginalen helt enkelt.
 • Mindre inflytande. Du har som hyresgäst knappt något inflytande på förändringar i fastigheten.
 • Ansvar mot hyresvärden. Trots att hyresvärden hjälper till med mycket, har du ett ansvar för hyresrätten. Om du orsakar skador på hyresrätten med flit, blir du skyldig att ersätta detta. Du måste alltid anmäla fel i god tid för att inte felen ska sprida sig till andra delar av fastigheten.